V postupech a sestupech pro příští rok je již jasno, říká předseda ČVS Marek Pakosta

Během týdne po podrobné analýze STK a po konzultacích s Radou mládeže přijala Správní rada ČVS usnesení k sestupům a postupům v celostátních soutěžích mimo EX-M, EX-Ž a postupu z 1M a 1Ž. Předseda ČVS Marek Pakosta nám přiblížil, jak návrhy vnímá on a proč „tlačil“ na to, aby rozhodnutí netrvalo dlouho.

Marku, během cca týdne po ukončení soutěží jste na SR ČVS schválili pravidla pro postupy a sestupy z nedohraných celostátních soutěží, proč tak rychle?

Trochu bych tě opravil. Nebylo to během týdne, ale spíš 14 dní. Na druhou stranu máš pravdu, že STK na to neměla moc času, ale mně šlo hlavně o to, aby kluby věděly, na čem jsou. Návrhy jsme ještě konzultovali s úsekem mládeže a Radou mládeže, které vidí víc do mládežnických soutěží a uměly vyhodnotit možné dopady zmiňovaného rozhodnutí. Důležitá je i návaznost mezi celorepublikovými soutěžemi a těmi krajskými, které jsou pod nimi. V tuto chvíli je tak k dispozici konkrétní řešení, dle kterého se mohou plánovat a konat další kroky.

Když jsem koukal na návrhy, tak vlastně jak postupujícím, tak sestupujícím, dáváte vybrat. Nebojíte se, že některé soutěže se „zahltí“?

Ano, principiálně tomu tak je. Ale neměli jsme moc variant, pokud jsme chtěli být k většině spravedliví a minimalizovat poškození. Zároveň STK taky doporučuje a my jsme to přijali, že po sezóně 2020/2021 se soutěže vrátí do obvyklých počtů účastníků. Definitivní jasno o počtu účastníků však bude teprve v okamžiku podání přihlášek do soutěží.

Nerozhodli jste o extralize žen i mužů, proč?

Ano, u extraligy je situace trochu jiná. Považujeme ji za profesionální soutěž, kluby v ní hrající jsou sdruženy v Asociaci volejbalových klubů (AVOK). Ta jako odborný orgán zpravidla navrhuje doporučení pro Správní radu ČVS. Základní diskuse na úrovni AVOK proběhla, ale vzhledem k tomu, že dopady stávající situace jsou v rovině sportovní, ekonomické, organizační i mediální, vidím jako prospěšné důkladně prodiskutovat a najít optimální řešení nejen pro otázku sestupu a postupu sezóny 2019/2020, ale i podobu a pravidla soutěže na sezónu 2020/2021.

Zatím nevidíme moc informací z FIVB a CEV, jsi s nimi kontaktu?

Může to tak vypadat, ale není to úplně pravda. Jak s CEV, tak i s FIVB jsem skoro v denodenním kontaktu. Obě federace, jak FIVB i CEV, zrušily nebo odložily mnoho mezinárodních akci. Všichni čekali, jak to dopadne s OH v Japonsku. Včera bylo definitivně rozhodnuto o termínu v roce 2021 a teď předpokládám, že se začnou hledat náhradní termíny i pro volejbalové akce a revidovat kvalifikační kritéria pro OH.

Šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička již nastínil, že do sportu půjde pravděpodobně méně peněz. Jak je na tento fakt připraven Český volejbal?

Pro někoho může být sport oblastí, kde lze nyní hledat úspory. Jakmile pomine nouzový stav a my se vrátíme do normálního fungování, mělo by ale být uvažování úplně jiné. Jak se můžeme jako společnost lépe připravit na podobnou situaci, kde jsme schopni zmenšit rizika či dopady. A pak je v celospolečenském zájmu, abychom podporovali oblasti a aktivity, které zlepšují zdravotní stav a odolnost populace. Jiná může být situace v oblasti komerčních peněz ve sportu. Zde bych, pokud dojde k ekonomickým ztrátám a recesi, očekával sníženou schopnost a ochotu sport podporovat.

Vznikla bezprecedentní situace. Poprvé v novodobé historii Českého volejbalu se nedohrály soutěže, ruší se mezinárodní akce. Jak se s tím vyrovnáváš ty osobně?

Tak jako každý z nás. Je to situace, kterou jsme nemohli ovlivnit a musíme se s tím poprat. Máš pravdu, že je to stav, který tady ještě nikdy nebyl a nemůžeme čerpat ze zkušeností. Nicméně si modelujeme možné scénáře a zároveň připravujeme řešení. Já to vidím jako příležitost, abychom se jako organizace zamysleli nad našimi prioritami a soustředili se na zásadní oblasti a aktivity.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *